ad

DNI BETONU 2012 - DZIEŃ PIERWSZY

Prawie 800 uczestników, 93 referaty przygotowane przez 200 autorów, 21 partnerów konferencji, 40 stoisk i wiele interesujących wydarzeń – tak w telegraficznym skrócie wygląda VII Konferencja Dni Betonu, która od 8 do 10 października odbywa się w Wiśle. – Nasza konferencja odbywa się w okresie coraz bardziej widocznego spowolnienia gospodarczego. Wierzę, że konferencja pokaże rozwiązania, które to spowolnienie pozwolą pokonać – mówił witając gości Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Pierwszego dnia konferencji odbyła się m.in. premiera polskiego tłumaczenia V wydania "biblii" betonu Adama Neville’a. Wiele osób zainteresowała debata pt. „Inwestor, projektant, producent, wykonawca – zaklęty krąg”. Ogromne emocje towarzyszyły wieczornemu finałowi konkursu Power Concrete, który wygrał Łukasz Duda z Chryso Polska.

Tematyka konferencji Dni Betonu – organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Cementu - jest ukierunkowana na wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie najnowszych osiągnięć naukowych oraz innowacyjnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i konstrukcyjnych w budownictwie. Wydarzeniu towarzyszy wystawa wiodących producentów maszyn i materiałów budowlanych – w tym roku swoje ekspozycje prezentuje 40 firm. Konferencja jest jedynym forum w Polsce, gdzie mogą spotkać się i dyskutować we wspólnym gronie projektanci, konstruktorzy, architekci, technolodzy, inwestorzy oraz ludzie nauki.

W OKRESIE SPOWOLNIENIA GOSPODARCZEGO

- Każdy uczestnik konferencji jest dla nas ważny i wszystkich witam. Ranga tej konferencji z cyklu na cykl systematycznie rośnie. Uczestniczą w tej konferencji wspaniałe osobistości świata nauki, producenci materiałów budowlanych, wykonawcy. Chcę podziękować Radzie Programowej, która przez 13 miesięcy wykonała ogromną pracę – mówił Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Nasza konferencja odbywa się w okresie coraz bardziej widocznego spowolnienia gospodarczego. W przemyśle cementowym w Polsce, po 9 miesiącach br.,  widoczny jest 13,5% spadek sprzedaży cementu w stosunku do rekordowego roku 2011. Rozwój Polski można spowolnić, ale nie zatrzymać. Wierzę, że konferencja pokaże rozwiązania, które to spowolnienie pozwolą pokonać – dodał Leonard Palka.

Na otwarciu konferencji obecni byli dyrektor Elżbieta Janiszewska – Kuropatwa z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i Tomasz Rudnicki – zastępca dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad.

PREMIERA „WŁAŚCIWOŚCI BETONU” ADAMA NEVILLE’A

Wśród wydarzeń pierwszego dnia konferencji warto wymienić premierę polskiej edycji V wydania książki Adama Neville’a „Właściwości betonu”.

- Pierwsze wydanie ukazało się w 1963 roku. Czasami zadaję sobie pytanie czemu ta książka dalej się sprzedaje? Myślę, że dlatego, że zajmuje się właściwościami w sposób globalny. Poza tym jest książką jednego autora. Wszystkie pozostałe książki są dziełem co najmniej kilku autorów i dlatego nie są w stanie w nią konkurować. Daję Państwu te książkę – mówił wzruszony prof. Adam Neville, któremu uczestnicy Dni Betonu zgotowali owacje na stojąco. Prof. Neville zrzekł się wszelkich tantien z wydania polskiego tłumaczenia.

Prof. Andrzej Ajdukiewicz przypomniał pobyt prof. Neville na pierwszej konferencji Dni Betonu, 12 lat temu. Wtedy była premiera polskiego tłumaczenia IV wydania „Właściwości betonu”. – Studenci nazywają pana książkę "biblią" betonu i to chyba największa satysfakcja dla autora. Wydanie piąte zawiera kilkadziesiąt stron nowego tekstu aktualizującego poprzednie wydanie. Autor w wielu miejscach polemizuje z autorami publikacji cząstkowych. To nie jest książka kucharska, mówiąca jak zrobić beton, ale monografia składników betonu – tłumaczył prof. Andrzej Ajdukiewicz.

Zarówno IV jak i V piąte wydanie „Właściwości betonu” zostało wydane przez oficynę Polski Cement Stowarzyszenia Producentów Cementu.

ZAKLĘTY KRĄG

W ciągu trzech dni konferencji odbędzie się dziewięć sesji, na który zostaną przedstawione 42 referaty z 93, które zostały przygotowane i opublikowane w materiałach konferencyjnych.

Dni Betonu obfitują w wydarzenia. Pierwszego dnia odbyła się debata pt. „Inwestor, projektant, producent, wykonawca – zaklęty krąg”. Spotkanie prowadził prof. Jan Biliszczuk.

– To dobry etap, żeby wyciągnąć wnioski, by proces modernizacji kraju przebiegał sprawniej – mówił prof. Jan Biliszczuk.

W dyskusji wzięli udział: Tomasz Rudnicki z GDDKiA jako przedstawiciel inwestora, architekt Bolesław Stelmach, wykonawca Marek Gotowski, Wiktor Piwkowski z PZIiTB, Zbigniew Detyna z Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Paweł Bałos – inspektor nadzoru.

PROFESJONALIŚCI W PRODUKCJI BETONU

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbył się finał konkursu Power Concrete. Zadaniem finalistów było wyprodukowanie takiego betonu, którego średnia wytrzymałość na ściskanie z trzech próbek, będzie wynosiła 43 MPa.

To zadanie najlepiej wykonał zespół reprezentowany przez Łukasza Dudę, technologa Chryso Polska, który osiągnął zadaną wartosc średnią.

Wyniki finału konkursu Power Concrete 2012 były następujące:

  1. CHRYSO POLSKA – Łukasz Duda (średnia pomiarów 43 MPa)
  2. SCHOMBURG POLSKA – Michał Oleksik (średnia pomiarów 42 MPa)
  3. LAFARGE CEMENT MAŁOGOSZCZ – Paweł Madej (średnia pomiarów 42 MPa)
  4. CEMEX POLSKA - Piotr Górak (średnia pomiarów 44 MPa)
  5. BETOR SKŁADY BUDOWLANE – Adrian Świtalski (średnia pomiarów 41 MPa)

Pozostałe aktualności i informacje

O projektowaniu dróg betonowych

2023-03-28
Prawie 200 uczestników wzięło udział w „Warsztatach szkoleniowych dla projektantów i technologów infrastruktury drogowej”, które 28 marca 2023 r. odbyły się w Warszawie. Celem warsztatów, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, było omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej.

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.