ad

Brama Poznania i Biblioteka Raczyńskich nagrodzone w XVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze

Znamy już laureatów XVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Dwie równorzędne nagrody główne otrzymali: Ad Artis Emerla Wojda za „Bramę Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego” oraz Jems Architekci za „Rozbudowę Biblioteki Raczyńskich”. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu, które 13 grudnia 2014 r. odbyło się w warszawskiej siedzibie SARP wręczono także dwa wyróżnienia: dla Maćków Pracownia Projektowa za „Rewitalizację podwórka kamienicy przy ul. Podwale 61 we Wrocławiu” i dla pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy za „Park Technologiczny BRAINVILLE w Nowym Sączu. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce „za użycie betonu towarowego” otrzymali również twórcy „Bramy Poznania”.

Konkurs „Polski Cement w Architekturze" jest organizowany od 1997 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. Cel ten realizuje się poprzez coroczny wybór najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu.

Na tegoroczny konkurs zgłoszono 21 prac, które oceniało Jury w składzie: arch. Zbigniew Reszka (Wiceprezes SARP, Przewodniczący Jury), arch. Marcin Kościuch (SARP Oddział Poznań), arch. Przemo Łukasik (SARP Oddział Katowice), arch. Bolesław Stelmach (SARP Oddział Warszawa), Zbigniew Pilch (Stowarzyszenie Producentów Cementu). Pula nagród wynosiła 40 tys. złotych.

Ze zgłoszonych prac Jury wybrało 11 obiektów, z których w drodze głosowania wybrało 9 nominacji do nagród. Były to obiekty zrealizowane w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Z nominowanych prac wyłoniono następnie nagrody i wyróżnienia.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie Polski Cement w Architekturze wręczali: Federico Tonetti – Członek Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu, prof. Jan Deja – dyrektor Biura Zarządu SPC oraz Janusz Żbik – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce wręczył prezes SPBT Maciej Marciniak. Podczas uroczystości obecny był Olgierd Dziekoński, Minister w Kancelarii Prezydenta RP.

DWIE RÓWNORZĘDNE NAGRODY (po 13 tys. zł):

- dla pracowni Ad Artis Emerla Wojda Sp. Jawna za pracę „Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego”

- dla pracowni Jems Architekci za „Rozbudowę Biblioteki Raczyńskich”

DWA WYRÓŻNIENIA:

Wyróżnienie 1. stopnia (6 tys. zł) dla Maćków Pracownia Projektowa za „Rewitalizację podwórka kamienicy przy ul. Podwale 61 we Wrocławiu”

Wyróżnienie 2. stopnia (3 tys. zł) dla pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne za „Park Technologiczny BRAINVILLE w Nowym Sączu”

Jury przyznało także NAGRODĘ SPECJALNĄ ( 5 tys. zł) Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce „za użycie betonu towarowego”, którą otrzymali również twórcy „Bramy Poznania” – pracownia Ad Artis Emerla Wojda.

Wszystkim laureatom gratulujemy!


Pozostałe aktualności i informacje

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.

Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.