ad

Brama Poznania i Biblioteka Raczyńskich nagrodzone w XVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze

Znamy już laureatów XVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Dwie równorzędne nagrody główne otrzymali: Ad Artis Emerla Wojda za „Bramę Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego” oraz Jems Architekci za „Rozbudowę Biblioteki Raczyńskich”. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu, które 13 grudnia 2014 r. odbyło się w warszawskiej siedzibie SARP wręczono także dwa wyróżnienia: dla Maćków Pracownia Projektowa za „Rewitalizację podwórka kamienicy przy ul. Podwale 61 we Wrocławiu” i dla pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy za „Park Technologiczny BRAINVILLE w Nowym Sączu. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce „za użycie betonu towarowego” otrzymali również twórcy „Bramy Poznania”.

Konkurs „Polski Cement w Architekturze" jest organizowany od 1997 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. Cel ten realizuje się poprzez coroczny wybór najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu.

Na tegoroczny konkurs zgłoszono 21 prac, które oceniało Jury w składzie: arch. Zbigniew Reszka (Wiceprezes SARP, Przewodniczący Jury), arch. Marcin Kościuch (SARP Oddział Poznań), arch. Przemo Łukasik (SARP Oddział Katowice), arch. Bolesław Stelmach (SARP Oddział Warszawa), Zbigniew Pilch (Stowarzyszenie Producentów Cementu). Pula nagród wynosiła 40 tys. złotych.

Ze zgłoszonych prac Jury wybrało 11 obiektów, z których w drodze głosowania wybrało 9 nominacji do nagród. Były to obiekty zrealizowane w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Z nominowanych prac wyłoniono następnie nagrody i wyróżnienia.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie Polski Cement w Architekturze wręczali: Federico Tonetti – Członek Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu, prof. Jan Deja – dyrektor Biura Zarządu SPC oraz Janusz Żbik – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce wręczył prezes SPBT Maciej Marciniak. Podczas uroczystości obecny był Olgierd Dziekoński, Minister w Kancelarii Prezydenta RP.

DWIE RÓWNORZĘDNE NAGRODY (po 13 tys. zł):

- dla pracowni Ad Artis Emerla Wojda Sp. Jawna za pracę „Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego”

- dla pracowni Jems Architekci za „Rozbudowę Biblioteki Raczyńskich”

DWA WYRÓŻNIENIA:

Wyróżnienie 1. stopnia (6 tys. zł) dla Maćków Pracownia Projektowa za „Rewitalizację podwórka kamienicy przy ul. Podwale 61 we Wrocławiu”

Wyróżnienie 2. stopnia (3 tys. zł) dla pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne za „Park Technologiczny BRAINVILLE w Nowym Sączu”

Jury przyznało także NAGRODĘ SPECJALNĄ ( 5 tys. zł) Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce „za użycie betonu towarowego”, którą otrzymali również twórcy „Bramy Poznania” – pracownia Ad Artis Emerla Wojda.

Wszystkim laureatom gratulujemy!


Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.