ad

Biegiem ...na XI konferencję DNI BETONU 2021

Prawie 800 uczestników zgłosiło się już na XI konferencję Dni Betonu 2021. Po przerwie wymuszonej pandemią COVID-19, konferencja powraca w dniach 11-13 października 2021 r. do Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Dbających o kondycję fizyczną uczestników konferencji zapraszamy już 10 października – na I Charytatywny Bieg DNI BETONU – na dystansie 10 km.

PRAWIE 800 UCZESTNIKÓW

Dni Betonu to jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych w Polsce związane z budownictwem betonowym. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC). X konferencja Dni Betonu, która odbyła się w 2018 r., zgromadziła  1060 uczestników.

RELACJA Z DNI BETONU 2018: https://www.bta-czasopismo.pl/wp-content/uploads/2019/05/06_Dni-Betonu.pdf

Ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia, XI konferencja została przełożona z roku 2020 na 2021. Tak więc konferencja powraca w dniach 11-13 października 2021 r. do Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

- Mamy nadzieję, że pandemia nas nie powstrzyma. Trzeba się spotkać przy wszystkich zabezpieczeniach, które są oczywiste. Z nieoficjalnych informacji od uczestników naszej konferencji wiemy, że znaczna większość z nich jest w pełni zaszczepiona. Sam jestem zwolennikiem szczepień i wszystkich do tego namawiam. To ma ogromne znaczenie dla otoczenia, w którym się poruszamy – mówi prof. Jan Deja, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego DNI BETONU.

Do 24 września br. chęć udziału w konferencji potwierdziło prawie 800 osób.

ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO

Według prof. Jana Dei tematem przewodnim konferencji będzie zrównoważone budownictwo.

- Mamy potężne wyzwania związane z pakietem klimatycznym. Chcemy skupić się tym, jak cement i beton wpisują się w program neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jak wygląda redukcja śladu węglowego czy zmniejszanie emisyjności technologii budowlanych – tłumaczy prof. Deja.

Właśnie „Roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej UE” będzie poświęcona pierwsza debata problemowa.

Tematyka tegorocznych DNI BETONU została zawarta w 10 sesjach konferencyjnych.

Jednym z ważnych bloków tematycznych ma być prefabrykacja betonowa. – Pojawiła się grupa producentów prefabrykatów betonowych i rozwiązań modułowych, które wpisują się w dzisiejsze potrzeby budownictwa, wynikające z konieczności oszczędności energii, czasu, ograniczenia emisji i mniejszego zapotrzebowania na siłę roboczą. Prefabrykacja to dziś nowoczesne technologie, którymi jako Polacy skutecznie konkurujemy np. na rynku skandynawskim. Oprócz referatów „Prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym” poświęcimy także debatę – zapowiada prof. Jan Deja.

Na konferencji obecne będzie także budownictwo infrastrukturalne – drogowe, mostowe, kolejowe i tunelowe. Będzie tematyka betonu towarowego, betonów nowej generacji, cementów i betonów z dodatkami mineralnymi. Będą referaty poświęcone roli domieszek w technologii betonu i zapraw, właściwościom mieszanki betonowej, właściwościom stwardniałego betonu, architekturze betonowej, drobnowymiarowym elementom betonowym i materiałom naprawczym.

Dużą popularnością wśród uczestników Dni betonu cieszą się sesje warsztatowe czyli pokazy technologiczne partnerów. Tym razem przygotują je firmy: Atlas, Mapei Polska i Sika Poland.

Przy współpracy z GUNB odbędzie także sesja specjalna „Wyroby budowalne pod kontrolą”.

77 referatów konferencyjnych organizatorzy Dni Betonu opublikowali w książce o objętości prawie 1200 stron. Kolejne 3 referaty będą opublikowane w wersji elektronicznej.

WIELE WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

W Wiśle zostanie rozstrzygnięta kolejna edycja konkursu Power Concrete. Podczas rundy kwalifikacyjnej, spośród 15 uczestników wyłoniono 5 finalistów, którzy na AGH w Krakowie wykonali zaroby mieszanki betonowej charakteryzującej się minimalnym stosunkiem śladu węglowego do średniej wytrzymałości na ściskanie. Wytrzymałość stworzonych kostek betonu zostanie mierzona na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu przed jej uczestnikami. Zwycięzców konkursu poznamy podczas wieczornej kolacji.

Konferencję Dni Betonu poprzedziły Warsztaty Architektura Betonowa dla studentów architektury z całego kraju. Zaprojektowane i stworzone przez studentów trony betonowe będą prezentowane przed hotelem.

W foyer sali konferencyjnej będą stoiska 38 firm. Znajdą się tam propozycje Partnerów i Sponsorów Konferencji DNI BETONU, a także innych firm, które chcą zaprezentować swoją ofertę uczestnikom konferencji.

Podczas uroczystej kolacji poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Konferencji Dni Betonu. Ta nagroda, tzw. Betonowy Oskar, to wyróżnienie osób i instytucji o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu i to zarówno w obszarze nauki jak i rzeczywistych realizacji obiektów budowlanych.

Pokaz "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie" odbędzie się w drugim dniu konferencji.

W programie jest sesja posterowa, a bezpośrednio po Dniach Betonu SPC organizuje warsztaty poświęcone „Krajowym wymaganiom technicznym dla betonów konstrukcyjnych i nawierzchniowych”.

BIEGIEM NA KONFERENCJĘ

Nowością tegorocznej konferencji jest I Charytatywny Bieg DNI BETONU W BIEGU, który poprzedzi rozpoczęcie konferencji. Uczestnicy biegu zmierzą się na dystansie 10 km. Bieg rozpocznie się 10 października, w niedzielę, o godz. 11, na Parkingu Czarna Wisełka. Trasa biegu poprowadzi leśną drogą wzdłuż rzeki Czarna Wisełka, 5km i z powrotem (limit: 2 godziny). Sponsorem biegu jest firma CEMET SA, a gospodarzem Miasto Wisła.

ZAPISY NA BIEG i REGULAMIN: https://dostartu.pl/i-bieg-charytatywny-dni-betonu-w-biegu-2021-v6392

Dochód z biegu (opłata rejestracyjna) zasili konto Fundacji „Na Ratunek - dzieciom z chorobą nowotworową”. Każdy uczestnik, który opłaci udział oraz ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal.

Mapka I Biegu DNI BETONU

Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.