ad

Będą kolejne drogi powiatowe z nawierzchnią betonową

Budowę kilku odcinków dróg betonowych planują samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego. - Powiaty mają duże potrzeby i są zainteresowane wdrożeniem technologii betonowej na drogach – mówił Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, który prezentował technologię budowy dróg o nawierzchni betonowej na XXIII Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych.

Prawie 200 uczestników wzięło udział w XXIII Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych, który w dniach 17-20 maja 2023 r. odbył się w Międzyzdrojach. Stowarzyszenie Producentów Cementu było jednym z partnerów wydarzenia.

Kongres otworzył Marek Makowski, dyrektor PZD w Lwówku Śląskim, który, od kwietnia br. przewodniczy Krajowej Radzie Zarządców Dróg Powiatowych.

- Nasze spotkanie służy też wyartykułowanie naszych bolączek i sformułowaniu pewnych wniosków, które chcemy dalej przekazywać- mówił Marek Makowski.

Gospodarzami kongresu, a zarazem prowadzącymi, byli dyrektorzy Powiatowych Zarządów Dróg: w Świdwinie – Krzysztof Wasicionek i w Wałczu - Tomasz Panek.

- Temat, którym się na kongresie zajmujemy czyli drogi jest nam szczególnie „drogi”. O drogach wszyscy myślimy – mówił Józef Malec, Starosta Kamieński. - Każdy powiat ma po kilkaset kilometrów dróg i tych dróg przybywa. Np. na terenie naszego powiatu budowana jest nowa droga S3, a po jej oddaniu, stary odcinek spadnie na barki powiatu.

Zdaniem starosty powiaty mają niewielkie możliwości przeznaczania środków własnych na budowę, remont czy przebudowę dróg.

- Staramy się wykorzystywać wszystkie możliwości i projekty, by drogi powiatowe, które są krwioobiegiem w terenie były jak najlepsze. Myślę, że nasze działania, do tego właśnie zmierzają, żeby jutro było lepiej. Na drogach powiatowych jest największa liczba wypadków. Sami sobie z poprawą stanu dróg nie poradzimy. Myślmy o technologiach i bezpieczeństwie – dodał starosta Józef Malec.

Jednym z rozwiązań na poprawę stanu dróg powiatowych jest ich przebudowa w technologii betonowej. Technologię budowy dróg o nawierzchni betonowej przybliżał podczas kongresu Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Na drogach samorządowych, zarówno powiatowych jak i gminnych, można budować nawierzchnie betonowe: w deskowaniu stałym i ślizgowym, z betonu wałowanego oraz betonu wałowanego modyfikowanego.

- W technologii betonu wałowanego, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, drogę można dopuścić do ruchu już po dwóch dniach. To bardzo szybki sposób realizacji trwałych dróg.  – przekonywał Piotr Kijowski. W Polsce mamy już ok. 1500 km betonowych dróg samorządowych, a co roku przybywa ok. 150 km kolejnych odcinków.

Obradom konferencji towarzyszyły prezentacje na stoiskach. Stoisko SPC odwiedziło wielu dyrektorów i pracowników Powiatowych Zarządów Dróg, którzy interesowali się technologią budowy dróg betonowych, lokalizacją wykonanych już betonowych odcinków dróg i możliwościami realizacji dróg na terenie swoich powiatów. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego planują budowę kilku odcinków dróg betonowych.

Wszystkich zainteresowanych budową dróg betonowych zapraszamy na seminarium „Samorządowe drogi betonowe”, które 27 czerwca 2023 r. odbędzie się w Krakowie.

https://seminarium.programdobrygospodarz.pl/registration
Gospodarzami kongresu, a zarazem prowadzącymi, byli dyrektorzy Powiatowych Zarządów Dróg:
w Świdwinie – Krzysztof Wasicionek (z prawej) i w Wałczu - Tomasz Panek.
Marek Makowski, dyrektor PZD w Lwówku Śląskim, który, od kwietnia br. przewodniczy Krajowej Radzie Zarządców Dróg Powiatowych
Józef Malec, Starosta Kamieński
Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu
Piotr Kijowski prezentował uczestnikom kongresu technologię budowy dróg betonowych
Rozmowy z samorządowcami na stoisku Stowarzyszenia Producentów Cementu

Pozostałe aktualności i informacje

Betony niskoemisyjne w budownictwie: to ma być ewolucja, a nie rewolucja

2023-10-29
- Uważam, że branża jest gotowa na to, żeby wdrażać rozwiązania niskoemisyjne. Zespoły projektowe oczywiście też są na to gotowe, natomiast potrzebny jest impuls. Dzisiaj ten impuls, tak się to złożyło, przychodzi od inwestora. My dążymy do tego, żeby budować w sposób zrównoważony i świadomie wprowadzać rozwiązania, które są proekologiczne, niskoemisyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się między innymi na stosowanie betonów niskoemisyjnych tam, gdzie pozwala nam na to technologia - mówił Jarosław Fiutowski z Ghelamco Poland podczas debaty pt. „Betony niskoemisyjne - perspektywy i wyzwania rynku”, która odbyła się 10 października 2023 r., na zakończenie drugiego dnia XII konferencji DNI BETONU. Gospodarzem debaty było Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

O roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej

2023-10-29
O skutkach braku środków z Krajowego Planu Odbudowy, budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, udziale polskich firm m.in. producentów betonu w programie energetyki jądrowej, budowie dróg betonowych i inwestycjach w zielone budownictwo rozmawiano podczas debaty pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej” odbyła się 9 października 2023 r. w Wiśle, w pierwszym dniu XII konferencji DNI BETONU.

Na księżycu lub na Marsie będziemy drukować budowle

2023-10-11
- Realia pokazują, że możemy wykorzystać doświadczenia z Ziemi. Firmy, które uczestniczą w podboju kosmosu są zainteresowane wykorzystaniem m.in. druku 3D, który umożliwia sterowanie i automatyzację i jest jedyną technologią dającą możliwość budowania obiektów na księżycu czy na Marsie – mówił prof. Waldemar Pichór z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który podczas sesji otwarcia XII konferencji DNI BETONU, w dniu 9 października 2023 r., wygłosił referat pt. „Wykorzystanie druku 3D w budownictwie kosmicznym”. Zachęcamy do obejrzenia kilku wywiadów z uczestnikami konferencji: prof. Waldemarem Pichórem, Marcinem Popkiewiczem oraz prof. Martą Kosior - Kazberuk.

NAGRODY XII KONFERENCJI DNI BETONU

2023-10-11
Prof. Anna Halicka z Politechniki Lubelskiej, architekt Zbigniew Reszka, prof. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej, Kazimierz Rupiński z firmy ZPK SZUMOWO, Zbigniew Charzyński z firmy BUDOKRUSZ oraz Roman Stanisławski z firmy BUDIZOL otrzymali nagrody XII konferencji DNI BETONU 2023 tzw. „betonowe oskary”.

FORUM ODBUDOWY UKRAINY: Odbudowa w wymiarze materialnym i ludzkim

2023-10-10
– Mam nadzieję, że wszyscy, którzy są w Polsce, zarówno studenci jak i pracownicy, kiedyś wrócą i będą odbudowywać Ukrainę. Własnymi firmami i inżynierami będziecie wiedzieć najlepiej jak to robić – mówił prof. Wojciech Sumelka z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Forum Odbudowy Ukrainy odbyło się 10 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.