ad

Będą kolejne drogi powiatowe z nawierzchnią betonową

Budowę kilku odcinków dróg betonowych planują samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego. - Powiaty mają duże potrzeby i są zainteresowane wdrożeniem technologii betonowej na drogach – mówił Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, który prezentował technologię budowy dróg o nawierzchni betonowej na XXIII Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych.

Prawie 200 uczestników wzięło udział w XXIII Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych, który w dniach 17-20 maja 2023 r. odbył się w Międzyzdrojach. Stowarzyszenie Producentów Cementu było jednym z partnerów wydarzenia.

Kongres otworzył Marek Makowski, dyrektor PZD w Lwówku Śląskim, który, od kwietnia br. przewodniczy Krajowej Radzie Zarządców Dróg Powiatowych.

- Nasze spotkanie służy też wyartykułowanie naszych bolączek i sformułowaniu pewnych wniosków, które chcemy dalej przekazywać- mówił Marek Makowski.

Gospodarzami kongresu, a zarazem prowadzącymi, byli dyrektorzy Powiatowych Zarządów Dróg: w Świdwinie – Krzysztof Wasicionek i w Wałczu - Tomasz Panek.

- Temat, którym się na kongresie zajmujemy czyli drogi jest nam szczególnie „drogi”. O drogach wszyscy myślimy – mówił Józef Malec, Starosta Kamieński. - Każdy powiat ma po kilkaset kilometrów dróg i tych dróg przybywa. Np. na terenie naszego powiatu budowana jest nowa droga S3, a po jej oddaniu, stary odcinek spadnie na barki powiatu.

Zdaniem starosty powiaty mają niewielkie możliwości przeznaczania środków własnych na budowę, remont czy przebudowę dróg.

- Staramy się wykorzystywać wszystkie możliwości i projekty, by drogi powiatowe, które są krwioobiegiem w terenie były jak najlepsze. Myślę, że nasze działania, do tego właśnie zmierzają, żeby jutro było lepiej. Na drogach powiatowych jest największa liczba wypadków. Sami sobie z poprawą stanu dróg nie poradzimy. Myślmy o technologiach i bezpieczeństwie – dodał starosta Józef Malec.

Jednym z rozwiązań na poprawę stanu dróg powiatowych jest ich przebudowa w technologii betonowej. Technologię budowy dróg o nawierzchni betonowej przybliżał podczas kongresu Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Na drogach samorządowych, zarówno powiatowych jak i gminnych, można budować nawierzchnie betonowe: w deskowaniu stałym i ślizgowym, z betonu wałowanego oraz betonu wałowanego modyfikowanego.

- W technologii betonu wałowanego, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, drogę można dopuścić do ruchu już po dwóch dniach. To bardzo szybki sposób realizacji trwałych dróg.  – przekonywał Piotr Kijowski. W Polsce mamy już ok. 1500 km betonowych dróg samorządowych, a co roku przybywa ok. 150 km kolejnych odcinków.

Obradom konferencji towarzyszyły prezentacje na stoiskach. Stoisko SPC odwiedziło wielu dyrektorów i pracowników Powiatowych Zarządów Dróg, którzy interesowali się technologią budowy dróg betonowych, lokalizacją wykonanych już betonowych odcinków dróg i możliwościami realizacji dróg na terenie swoich powiatów. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego planują budowę kilku odcinków dróg betonowych.

Wszystkich zainteresowanych budową dróg betonowych zapraszamy na seminarium „Samorządowe drogi betonowe”, które 27 czerwca 2023 r. odbędzie się w Krakowie.

https://seminarium.programdobrygospodarz.pl/registration
Gospodarzami kongresu, a zarazem prowadzącymi, byli dyrektorzy Powiatowych Zarządów Dróg:
w Świdwinie – Krzysztof Wasicionek (z prawej) i w Wałczu - Tomasz Panek.
Marek Makowski, dyrektor PZD w Lwówku Śląskim, który, od kwietnia br. przewodniczy Krajowej Radzie Zarządców Dróg Powiatowych
Józef Malec, Starosta Kamieński
Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu
Piotr Kijowski prezentował uczestnikom kongresu technologię budowy dróg betonowych
Rozmowy z samorządowcami na stoisku Stowarzyszenia Producentów Cementu

Pozostałe aktualności i informacje

Przemysł cementowy spaja zrównoważoną przyszłość. Wystartowała platforma poświęcona działaniom sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju

2023-05-12
Opiewający na ponad 10 mld zł program inwestycyjny pozwolił sektorowi cementowemu zredukować emisję CO2 o ponad 30% i stać się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Branża jest prekursorem inwestycji w technologie CCS/U, przybliżających ją do neutralności klimatycznej i ukierunkowanych na dekarbonizację. Wraz z istotnym wkładem w gospodarkę rzędu 3,8 mld zł rocznie oraz szeregiem aktywności lokalnych - na rzecz ochrony środowiska, kultury, ochrony zdrowia i sportu - wpisuje się to w zrównoważony rozwój. Aby zaprezentować dobre praktyki oraz działania branży z tego obszaru Stowarzyszenie Producentów Cementu stworzyło dedykowaną platformę SpajamyZrownowazonaPrzyszlosc.pl.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze został przyjęty przez Radę Ministrów

2023-04-26
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze (UD280) został wczoraj (25 kwietnia 2023 r.) przyjęty przez Radę Ministrów. Nowelizacja reguluje m.in. zasady podziemnego magazynowania CO2, a także wprowadza pojęcie złoża strategicznego. Dla wielu sektorów gospodarki - w tym także dla przemysłu cementowego - oznacza to możliwość wdrożenia technologii CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania dwutlenku węgla, mających fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności branży.

O drogach betonowych na konferencji NOVDROG 2023

2023-04-24
Ponad 160 uczestników wzięło udział w piątej, jubileuszowej konferencji NOVDROG, która w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. odbyła się w Niepołomicach k. Krakowa. Podczas konferencji NOVDROG po raz kolejny przybliżono uczestnikom technologię budowy dróg betonowych i omówiono najnowsze realizacje.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2023-04-18
Stowarzyszenie Producentów Cementu po raz kolejny organizuje seminarium “Samorządowe drogi betonowe” adresowane do Samorządowców – przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu. Podczas seminarium zostaną zaprezentowane, poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami, zalety nawierzchni betonowych.

Dekarbonizacja kluczem do przyszłości branży cementowej i budownictwa neutralnego emisyjnie

2023-04-12
Dla przemysłu cementowego i budownictwa nie ma innej drogi rozwoju niż dekarbonizacja prowadzona równolegle w wielu kierunkach. - Działania związane z wdrożeniem technologii CCS/U, zastępowaniem cementów czysto klinkierowych cementami niskoemisyjnymi, zastępowaniem paliw kopalnych paliwami alternatywnymi i zwiększeniem udziału OZE w produkcji cementu przybliżają branżę cementową do neutralności emisyjnej, a także wpływają na ograniczenie emisyjności w budownictwie – tłumaczył Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji prasowej, która 12 kwietnia 2023 r. odbyła się w Warszawie. Branża cementowa w Polsce, która należy do najnowocześniejszych w Europie, już od wielu lat stawia kolejne kroki na drodze dekarbonizacji, której celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 r.