ad

Album Detale Architektury Betonowej

„Detale architektury betonowej” Marcina Charciarka (wieloletniego propagatora architektury betonowej) nie jest jednak zwykłym poradnikiem budowlanym. Podobnie do znanego i cenionego niemieckiego wydawnictwa „Detail Magazine” – jego główną zaletą jest nie tylko prezentowanie formalnych aspektów architektury, ale skupienie się na przybliżeniu do czynników budowlanych i technologicznych wykorzystujących beton architektoniczny. Oczywiście, książka odkrywa przed nami różnorodność poszukiwań nowych sposobów definiowania formy architektonicznej. Udaje się to jednak zrozumieć dzięki specyficznemu podejściu autora do problematyki składającej się na fundament interpretowania i identyfikacji betonowej przestrzeni architektonicznej – jej strony formalnej (ideowej), ale także zinterpretowania samego betonu (tworzywa architektonicznego). Owa rozgrywka pojęciowa ustanawia pewną zasadę analizowania i syntetyzowania architektury. Po pierwsze – poprzez pokazanie rzeczy w różnych skalach, fotografiach i rysunkach pozwala na pełniejszy odbiór rzeczy architektonicznej z odpowiedniego dystansu, po drugie – przez ciekawe „zbliżenie” do znaczeń materii, faktur, technologii, struktury betonu odkrywa na nowo właściwości, metafory i symboliki „lanego kamienia”. Techniczna racjonalizacja problemów budowlanych ma w ten sposób ułatwić rozumienie budynku – „w jak sposób został wymyślony i zbudowany”.

Sensem publikacji jest ponadto ukazanie różnic i podobieństw między poszczególnymi ideami architektonicznymi. Wybrane przykłady obiektów (m.in. Centrum Jordanki Fernando Menisa, Arka Koniecznego, Aerotunel Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, biurowiec Infinite Dreams biura Medusa Group, Brama Poznania biura Ad Artis Architekci) wskazują, że dzieła, choć budowane z tego samego tworzywa, tworzą światy form i znaczeń zaskakująco odległych od siebie. Jedne z nich stoją po stronie pełnej racjonalizacji architektury i jej etycznej prostoty, inne – są przykładami wiążącymi się z ideami efektownej ekspresji formalnej. Cała publikacja jest dowodem na to, że betonowe budynki są za każdym razem twórczą interpretacją natury tego materiału, który ustanowił niebagatelną ikonografię będącą zbiorem znaczeń, idei i zamysłów formalnych dzieła architektury; jego poetyk, pretekstów, imitacji. Oba nurty, choć przeciwstawne, są równoważne w pełnym odczycie całej współczesności architektonicznej w XX i XXI wieku.

Album jest bezpłatny.

Odbiór osobisty możliwy w biurze Stowarzyszenia Producentów Cementu: ul Lubelska 29, 30-003 Kraków.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej, koszt wysyłki 1 szt. to 15zł. Zamówienie elektroniczne: TUTAJ


Pozostałe aktualności i informacje

O projektowaniu dróg betonowych

2023-03-28
Prawie 200 uczestników wzięło udział w „Warsztatach szkoleniowych dla projektantów i technologów infrastruktury drogowej”, które 28 marca 2023 r. odbyły się w Warszawie. Celem warsztatów, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, było omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej.

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.