ad

Wielkie betonowania w Elektrowni Opole

W dniach od 21 do 26 kwietnia 2015 r., na placu budowy bloków energetycznych 5 i 6 Elektrowni Opole, trwały prace związane z betonowaniem płyty fundamentowej budynku kotłowni nr 5. Betonowanie było poprzedzone pracami przygotowawczymi związanymi z organizacją, przygotowaniem technologii i pielęgnacji termiczno-wilgotnościowej.

W ciągu 5 dni warstwą betonu grubości 3,8 m wypełniona została płyta fundamentowa o wymiarach 78 m x 83 m. Objętość masywu do wypełnienia betonem wynosiła 18 420 m3. Dostawa mieszanki betonowej odbywała się w cyklu ciągłym – przez 120 godzin. Do transportu mieszanki betonowej wykorzystano 54 betonowozy. Każdy transport betonu poddawany był kontroli temperatury i konsystencji mieszanki.Po zakończeniu betonowania prowadzony był ciągły monitoring rozkładu temperatury w masywie betonowym, na podstawie którego były podejmowane decyzje co do sposobu pielęgnacji betonu. Pomiar temperatury wykonywany był za pomocą sond wgłębnych.

Było to kolejne duże betonowanie w Elektrowni Opole. W lutym zakończyły się prace przy betonowaniu wielkokubaturowych fundamentów maszynowni, na które konsorcjum Górażdże Beton & JD dostarczyło łącznie 22.000 m3 betonu. Betonowanie polegało na wykonaniu dwóch płyt żelbetowych o wymiarach 51 na 108 m i zmiennej wysokości od 1,7 m do 3,5 m. W maszynowni znajdują się dwa turbozespoły składające się z turbiny parowej i generatora.

Wylewanie każdej z dwóch płyt trwało nieustannie 24 h/dobę przez ok. 80 godzin i zostało zrealizowano przy udziale 54 betonowozów, które razem przejechały ponad 100 tys. km. Na budowie jednocześnie pracowało 5 pomp do betonu o wysięgach powyżej 50 metrów. W związku z kumulacją prac, w realizację dostaw zaangażowanych było aż sześć węzłów betoniarskich Górażdże Beton & JD, z czego dwa usytuowane są w bezpośrednim sąsiedztwie placu budowy w Brzeziu, a pozostałe - w Opolu, Brzegu, Olszowej i Kędzierzynie-Koźlu.

Na czerwiec zaplanowane betonowanie płyty fundamentowej kotłowni bloku nr 6.

Konsorcjum firm Górażdże Beton & JD wygrało kontrakt na dostawę około 400 tys. m3 betonu towarowego na rozbudowę Opolskiej Elektrowni we wrześniu ub. roku. Dostawy rozpoczęły się pod koniec 2014 r. i według wstępnego harmonogramu potrwają do drugiej połowy 2017 roku. Zdecydowanie większa część kontraktu zostanie wypełniona w latach 2015-16. Oferta konsorcjum zawiera ok. 70 asortymentów betonu, z czego większość to betony sporządzone na bazie cementu z dodatkiem granulowanego żużla wielkopiecowego, produkowanego w zakładach należących do Grupy Górażdże.

oprac. pie,

zdjecia: PGE GiEK S.A.


Pozostałe aktualności i informacje

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

2019-04-26
Jaki jest obraz przemysłu cementowego? - W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.

Drogi Betonowe - trwałe i niezawodne rozwiązanie - 15 maja 2019 - Targi Autostrada - Kielce

2019-04-05
Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Album Detale Architektury Betonowej

2019-03-08
W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej. Album jest dostępny bezpłatnie.

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2019-02-17
- Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.