ad

RUSZYŁ UNIWERSYTET BETONU GRUPY GÓRAŻDŻE

110 najzdolniejszych studentów budownictwa z całej Polski odwiedziło nowoczesną wytwórnię betonu towarowego oraz przemiałownię Ekocem w Dąbrowie Górniczej w ramach Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże. To jeden z największych projektów edukacyjnych przeznaczonych dla przyszłych budowlańców. Bierze w nim udział 17 uczelni technicznych. Redakcja BTA jest patronem medialnym Uniwersytetu.


– Chcemy zainteresować przyszłych inżynierów branżą budowlaną i pokazać im w jaki sposób w praktyce mogą wykorzystać wiedzę zdobytą na uczelni. Uważamy, że biznes powinien aktywnie włączyć się w kształcenie kadr, a współpraca gospodarki i nauki jest konieczna - mówi Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement SA.Druga część projektu, która właśnie się rozpoczęła obejmuje sesje wyjazdowe. - Zaprezentujemy studentom najnowocześniejsze zakłady produkcyjne Grupy Górażdże zlokalizowane na terenie Polski. Każdy z zespołów zobaczy jedną wytwórnię betonu towarowego oraz jedną kopalnię kruszyw mineralnych. Nie bez powodu zaczęliśmy od dąbrowskiego Ekocemu, na terenie którego znajduje się przemiałownia oraz duża, nowoczesna wytwórnia betonu. – dodaje Mariusz Saferna, koordynator ds. badań i kontaktów z klientami w Centrum Technologicznym BETOTECH w Dąbrowie Górniczej.

Idea powołania przez Grupę Górażdże Uniwersytetu Betonu oraz możliwość spotkań z ekspertami Grupy spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów i ich opiekunów naukowych. - To dobra szansa na poszerzenie horyzontów i wiedzy. Niestety

uczelnia zmierza w kierunku mocno teoretycznym, a powinna jednak kłaść większy nacisk na wiedzę praktyczną, ponieważ w przyszłości to głównie na niej będziemy bazować. Poranny wykład poprowadzony przez eksperta z Grupy Górażdże pogłębił także moją wiedzę teoretyczną, a materiały, które zostały nam dostarczone są bardzo przydatne i stanowią streszczenie całego semestru technologii betonu w jednej książeczce! – mówi Krzysztof Fryźlewicz student z Politechniki Krakowskiej.

Oprócz sesji wyjazdowych projekt Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże obejmuje również dwa konkursy: indywidualny i zespołowy. Zespołowy polega na wykonaniu jak najbardziej zbliżonych do normowych badań cech fizycznych i mechanicznych cementów (wytrzymałości na ściskanie po dwóch, siedmiu, 28 i 56 dniach). Konkurs indywidualny dotyczy wiedzy z technologii betonu i o Grupie Górażdże.

Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi podczas finałowej gali 17 maja 2012 r. Poszczególne zespoły zaprezentują przed jury wyniki swoich badań oraz zaproponują potencjalne możliwości zastosowania badanych cementów. Na zwycięskie zespoły czekają atrakcyjne nagrody: wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny m.in. mieszalnik o objętości 0,75 m3.

Pozostałe aktualności i informacje

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

2019-04-26
Jaki jest obraz przemysłu cementowego? - W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.

Drogi Betonowe - trwałe i niezawodne rozwiązanie - 15 maja 2019 - Targi Autostrada - Kielce

2019-04-05
Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Album Detale Architektury Betonowej

2019-03-08
W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej. Album jest dostępny bezpłatnie.

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2019-02-17
- Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.