ad

ROK 2012 - PROGNOZY DLA BRANŻY PRODUCENTÓW BETONU TOWAROWEGO

Miniony rok był bardzo dobry dla branży Producentów Betonu Towarowego. Kulminacja projektów infrastrukturalnych, zwiększenie liczby inwestycji w segmencie mieszkaniowym, a także dłuższy sezon budowlany spowodowały, że rynek betonu towarowego w 2011 roku wzrósł aż o 28% versus 2010. Był to najlepszy wynik w ostatnich latach.

Pomimo ciągle dużego zapotrzebowania na beton produkcja ilościowa w styczniu 2012 wyniosła 762 tys. m3, co oznacza spadek rynku o 5% względem 2011 roku (styczeń 2012 do stycznia 2011). Głównym determinantem spadku było pogorszenie się warunków pogodowych w drugiej połowie stycznia: ujemne temperatury i duże opady śniegu.


Jaki zatem będzie rok 2012 dla branży?

Zdecydowanie ten rok będzie ostatnim, w którym realizowanych będzie tak dużo kontraktów drogowych. GDDKiA w tym roku planuje wydać na inwestycje drogowe blisko 30 mld złotych. Część projektów planowanych do ukończenia EURO 2012 z pewnością nie zostanie zakończonych, wiele z nich będzie kontynuowanych później. W niedalekiej przyszłości pojawią się szanse dla branży w energetyce, w dostarczaniu materiału na terminale lotnicze, dworce kolejowe, czy też centra handlowe i budynki biurowe.
Jednakże producentów betonu dotkną zapewne zapowiadane podwyżki surowców w tym głównie cen cementu i kruszyw. Rosnące koszty pracy, galopujące ceny paliw oraz zmiany np. w prawie transportowym spowodują wzrost kosztów transportu. Dlatego też utrzymanie bądź, poprawa rentowności powinna być jednym z priorytetów firm w branży. Styczeń tego roku zaskoczył bardzo dobrą pogodą. Niestety luty i skrajnie niskie temperatury przypomniały o tym, że żyjemy w kraju, w którym prędzej czy później zima o sobie daje znać. Pomimo tego, szacuje się, że rynek betonu towarowego w 2012 roku odnotuje niewielki, kilkuprocentowy spadek co nie zmienia faktu, że ciągle będzie to popyt na poziomie około 22-23 Mln m3.
Oznaczać to będzie kolejny dobry rok dla branży pod względem zapotrzebowania na beton.

Źródło Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.


Pozostałe informacje nt. SPBT znajdziecie Państwo na stronie: http://spbt.pl


Pozostałe aktualności i informacje

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

2019-04-26
Jaki jest obraz przemysłu cementowego? - W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.

Drogi Betonowe - trwałe i niezawodne rozwiązanie - 15 maja 2019 - Targi Autostrada - Kielce

2019-04-05
Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Album Detale Architektury Betonowej

2019-03-08
W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej. Album jest dostępny bezpłatnie.

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2019-02-17
- Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.