ad

Nagrodzony pomysł wykorzystania butelek PET do zbrojenia betonu

Nagrodzony pomysł wykorzystania butelek PET
do zbrojenia betonu

Daniel Wiliński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Grupy Górażdże na prace dyplomowe o tematyce „Zrównoważony Rozwój w Budownictwie”. Przygotował pracę na temat analizy możliwości wykorzystania odpadowego butelek plastikowych (PET) w charakterze zbrojenia rozproszonego do betonu.
[more]

Grupa Górażdże po raz pierwszy zorganizowała taki konkurs. Jego celem jest popularyzacja wśród absolwentów wyższych uczelni zagadnień technicznych, technologicznych, ekonomicznych, ekologicznych i organizacyjnych związanych ze strategią zrównoważonego rozwoju w budownictwie oraz popularyzacja i dążenie do praktycznego wykorzystania wyników najlepszych prac dyplomowych.
- Od wielu lat staramy się być blisko uczelni i współpracujemy ze środowiskiem naukowym – mówi Andrzej Balcerek, prezes Grupy Górażdże. – Ten konkurs jest jednym z elementów tej współpracy.  W tym roku rozpoczynamy kolejny duży projekt mający zacieśnić naszą współpracę z nauką o nazwie „Uniwersytet betonu”, w którym uczestniczyć będzie 17 uczelni technicznych z całej Polski, ponieważ chcemy, aby studenci byli bliżej biznesu.
Zwycięzcą konkursu został Daniel Wiliński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej za pracę pt. „Zastosowanie odpadowego PET do wzmacniania betonu”.
- Pomysł polega na pocięciu w cienkie paski butelek plastikowych, jakie znamy po napojach i dodanie ich do betonu – wyjaśnia Daniel Wiliński. – Te paski powinny być odpowiednio wąskie i muszą być pokryte specjalną substancją, która chroni je przed rozkładem w środowisku o wysokim pH. Opracowałem sposób jak zwiększyć ich trwałość. Takie włókna zwiększające wytrzymałość na zginanie betonu są dostępne przemysłowo, ale są dosyć drogie, a mój pomysł po pierwsze wykorzystywałby odpady, a ponadto taki beton byłby tańszy. Taki materiał kompozytowy wykorzystywać można m.in. jako beton drogowy albo płyty chodnikowe. Zwycięzca konkursu otrzymał w nagrodę 8 tysięcy złotych.
Do udziału w konkursie zakwalifikowano 17 prac dyplomowych. Drugie miejsce i nagrodę 6 tys. złotych wywalczył Grzegorz Mirecki z Politechniki Wrocławskiej za pracę pt. „Ocena zastosowania nowych technologii pod kątem oszczędności energii i wpływu na środowisko na przykładzie budynku użyteczności publicznej”. Trzecie miejsce i nagroda 4 tys. złotych - Krzysztof  Drożdżol  z Politechniki Opolskiej za pracę pt. „Uszkodzenia eksploatacyjne konstrukcji przewodów kominowych w aspekcie ich wpływu na środowisko”.
Komisja przyznała także trzy wyróżnienia i nagrody w wysokości 2,5 tysiąca złotych, które otrzymali:
- Dawid Zeman, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie „Wpływ rodzaju popiołu lotnego na właściwości spoiw popiołowo-cementowych”
- Edyta Żytkowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie „Projekt domu pasywnego do 160 m2”
- Edgar Piotr Mierzwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie „Idea budownictwa zrównoważonego oraz potencjał energetyczny w budynkach użyteczności publicznej – obliczenia certyfikatu LEED”
red


Pozostałe aktualności i informacje

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

2019-04-26
Jaki jest obraz przemysłu cementowego? - W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.

Drogi Betonowe - trwałe i niezawodne rozwiązanie - 15 maja 2019 - Targi Autostrada - Kielce

2019-04-05
Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Album Detale Architektury Betonowej

2019-03-08
W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej. Album jest dostępny bezpłatnie.

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2019-02-17
- Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.