ad

Muzeum Lotnictwa Polskiego jak casa da musica

14 i 21 kwietnia Opera Krakowska opuściła swoje mury i wystawiła widowisko muzyczne pod hasłem „Wielkie chóry wielkich oper” w gmachu... Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Chór Opery Krakowskiej pod batutą Zygmunta Magiera, wykonał wielkie przeboje muzyki chóralne i fragmenty z najpopularniejszych oper - m.in.: "Nabucco" G. Verdiego, "Napój miłosny" G. Donizettiego, "Carmen" G. Bizeta, "Lohengrin" R. Wagnera i "Halka" S. Moniuszki.Za sprawą tego niecodziennego wydarzenia na dwa kwietniowe wieczory Gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego przeistoczył się w salę koncertową. Uznany za jeden z najlepszych betonowych budynków na świecie wzniesionych w 2010 roku (wyróżnienie przyznało mu jury dwudziestej edycji międzynarodowego konkursu CEMEX Building Award, którego wyniki ostały ogłoszone w Monterrey w Meksyku pod koniec października), a także zdobywca nagrody głównej w konkursie Polski Cement w Architekturze w 2011 roku fundowanej przez Stowarzyszenie Producentów Cementu sprawdził się w nowej roli. Jego główna sala wystawiennicza zaprojektowana przecież jako muzeum nie podlegała wyśrubowanym ocenom akustycznym a jednak betonowe ściany nie tworzyły nadmiernego pogłosu oddając instrumentalny klimat i barwę głosów chóru Opery Krakowskiej pod batutą Zygmunta Magiera.
- Patrząc przez pryzmat przygotowywania koncertu "Wielkie chóry wielkich oper" akustyka w Muzeum Lotnictwa w Krakowie nie była łatwa. Podczas prób, które mieliśmy okazję przeprowadzić w tym miejscu śpiewakom z jednej strony pogłos sprzyjał (ułatwiał kształtowanie dźwięku, czy wzajemne słuchanie siebie), jednakże z drugiej strony powodował duże nagromadzenie dźwięku, faworyzując tym samym grupę instrumentów perkusyjnych oraz dętych blaszanych. Sytuacja zmieniła się gdy na widowni zasiadło ok. 600 osób publiczności. Pogłos wtedy stał się mniej uciążliwy, a prawidłowe proporcje między poszczególnymi wykonawcami były zachowane - ocenia Zygmunt Magiera - kierownika Chóru Opery Krakowskiej, który przygotował zespół do koncertu „Wielkie chóry wielkich oper”. Zabrzmiały wielkie przeboje muzyki chóralne i fragmenty z najpopularniejszych oper - m.in.: "Nabucco" G. Verdiego, "Napój miłosny" G. Donizettiego, "Carmen" G. Bizeta, "Lohengrin" R. Wagnera i "Halka" S. Moniuszki.
Muzyczny spektakl wzbogacono o oryginalną oprawę jaką tworzyły rzucane na ściany wizualizacje kłębiastych chmur, które wraz z chóralnymi głosami wydawały się wprawiać w ruch podwieszone pod sufitem eksponaty prawdziwych samolotów. Kiedy jeszcze na etapie budowy muzeum architekci zapewniali, że budynek będzie w stanie sprawdzić się w różnych sytuacjach - jako wielofunkcyjna przestrzeń - zapewne nie mieli na myśli występów profesjonalnych chórów operowych. Czy muzeum obroniło się jako casa da musica? Słuchacze obu kwietniowych występów zapewne nie mieli co do tego wątpliwości.

Dawid HajokPozostałe aktualności i informacje

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

2019-04-26
Jaki jest obraz przemysłu cementowego? - W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.

Drogi Betonowe - trwałe i niezawodne rozwiązanie - 15 maja 2019 - Targi Autostrada - Kielce

2019-04-05
Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Album Detale Architektury Betonowej

2019-03-08
W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej. Album jest dostępny bezpłatnie.

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2019-02-17
- Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.