ad

Jeżeli cement z czasów rzymskich był lepszy niż obecny, to czy Rzymianie wybudowaliby Burdż Chalifa?

Do wstrząsających wniosków doszli ponownie amerykańscy naukowcy. Tym razem wzięli pod lupę cement wytwarzany przez starożytnych Rzymian i stwierdzili, że „był on lepszej jakości i bardziej trwały niż obecny”. Międzynarodowa grupa specjalistów poddała naukowej analizie fragmenty antycznej zabudowy, a jej wyniki bardzo ich zaskoczyły” – podała Polska Agencja Prasowa, co prędko podchwyciły media elektroniczne.

Cytując włoskie media, PAP powołała się na badania „naukowców i inżynierów z kilku krajów, między innymi z uniwersytetu w Berkeley w USA”. Z depeszy możemy dowiedzieć się, że wnioski, do jakich doszli owi naukowcy, zaskoczyły nawet ich samych. Nic w tym dziwnego, skoro jednym z odkryć owej grupy badawczej było to, że „w porównaniu z cementem z czasów Cesarstwa, cement portlandzki, jaki stosowany jest powszechnie od dwustu lat w tych warunkach nie oparłby się erozji dłużej niż pół wieku” - orzekli cytowani przez włoskie media eksperci, podsumowując badania próbek pobranych m.in. z portu w Pozzuoli koło Neapolu.

Wchodząc w buty amerykańskich naukowców, można by jednak zastanowić się, co powiedzieliby dziś Rzymianie, gdyby zobaczyli, że współcześni posiedli zdolność budowania blisko kilometrowej wysokości budynków? Burdż Chalifa czy Sharad zapewne wywołałyby u nich zawroty głowy, a widok mostu nad Wielkim Bełtem czy prowadzona z rozmachem rozbudowa Kanału Panamskiego przyprawiłaby ich o niepokojące kłucie w lewej piersi.

Wynalezienie przez Rzymian cementu produkowanego z wapna i popiołów wulkanicznych, wody i drobnych kamieni pozwoliło na opanowanie techniki wyrobu zapraw i tynków, kładąc podwaliny dla technik budowlanych, to jednak wysoko wyspecjalizowane domieszki do betonu, a także ogromny wzrost świadomości co do możliwości tego niełatwego materiału, nadają dziś ton rozwoju, o jakim nie śniło się starożytnym.

Na tym nie koniec. Prawdziwy medialny hit naukowcy pozostawiają jednak na koniec. Metodą prostych skojarzeń dochodzą bowiem do wniosku, że „produkcja cementu w starożytnym Rzymie nie pociągała za sobą emisji dwutlenku węgla do atmosfery, tak jak obecnie”. Zatem, rzymski cement - uznali na zasadzie prostych skojarzeń eksperci - był materiałem ekologicznym, o jakim dziś można tylko marzyć (sic!). To naiwne stwierdzenie można by porównać z tym, że skoro ziemia, po której stąpamy, jest płaska, kula ziemska nie może być eliptyczna. Pomija się przy tym zupełnie fakt, że wybuchy wulkanów emitują do atmosfery potężne ilości CO2, a także to, że starożytni produkowali zaledwie kilka tysięcy ton cementu rocznie, dziś zaś roczna produkcja tego materiału sięga aż 3,6 mld ton. O tym jednak naukowcy zdają się już nie pamiętać.


Pozostałe aktualności i informacje

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

2019-04-26
Jaki jest obraz przemysłu cementowego? - W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.

Drogi Betonowe - trwałe i niezawodne rozwiązanie - 15 maja 2019 - Targi Autostrada - Kielce

2019-04-05
Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Album Detale Architektury Betonowej

2019-03-08
W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej. Album jest dostępny bezpłatnie.

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2019-02-17
- Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.